Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej: Skarbnica Góralskiej Kultury

W Bukowinie Tatrzańskiej znajduje się jedno z fundamentalnych miejsc na Podhalu, które odgrywa kluczową rolę w pielęgnowaniu tradycji góralskich. Mowa tutaj oczywiście o Domu Ludowym wybudowanym w latach 1928 – 1932. To właśnie w tym zabytku architektonicznym toczy się bogate życie kulturalne, które kultywuje się poprzez organizowanie wszelkich wydarzeń związanych z folklorem góralskim, takich jak Sabalowe Bajania czy Góralski Karnawał.

Sabalowe Bajania: Opowieści i Muzyka Góralska

Skupmy się na wspomnianych wyżej Sabalowych Bajaniach. Jest to festiwal, który każdego roku gromadzi amatorów góralskiej muzyki, śpiewu oraz tańca góralskiego z całego świata. Jest to czas, kiedy można cieszyć się pieśniami w wykonaniu regionalnych zespołów. Posłuchać też można opowieści o bohaterach podhalańskich, których, pomimo, że nie ma już z nami, to dalej są żywi w legendach opowiadanych przez gawędziarzy. Sabalowe Bajania to konkurs, na którym każdy miłośnik kultury podhalańskiej znajdzie coś dla siebie.

Góralski Karnawał: Tradycja i Współczesność

Góralski Karnawał jest kolejnym, ważnym festiwalem w kalendarzu podhalańskim. Odbywa się na nim parada góralska, w której uczestnicy idą w tradycyjnych strojach góralskich i tańczą do instrumentów wygrywających góralskie nuty. Najważniejszym wydarzeniem karnawału jest pełen temperamentu konkurs tańca zbójnickiego. Jak na karnawał przystało, znajdziemy tam też wiele regionalnych potraw i wyrobów rzemieślniczych.

Tradycyjne Stroje Góralskie: Sztuka i Rzemiosło

Coś co na pewno od razu kojarzy nam się z Podhalem to tradycyjne stroje góralskie, które zakładane są przez tubylców na każde ważniejsze święto. Są one ręcznie szyte, z wysokiej jakości materiałów, takich jak wełna, filc, len czy skóra, przez co szycie potrafi być bardzo czasochłonne. Wszystkie elementy są starannie wykonane. Stroje są kolorowe, wykonane przez mistrzów tego rzemiosła, których z roku na rok ubywa. Sprawia to, że każdy z tych stroi jest wysoko ceniony. 


Ze względu na czasochłonność i koszt wykonania wiele osób korzysta z wypożyczalni góralskich strojów, takich jak Gorolecja.

Nasza pochodząca z Podhala firma Piyknie, ceniąc i inspirując się miejscową kulturą postanowiła umieścić motywy góralskie na ubraniach skierowanych do… psów. Każde z tych ubranek wykonane jest ręcznie, z najwyższą starannością i dbałością o każdy szczegół. Te kolorowe ubranka z pewnością sprawią, że nasze czworonożne pociechy będą wyglądać jeszcze bardziej uroczo.

Kultura i Tradycje Podhalańskie

Dom Ludowy to nie tylko miejsce corocznych festiwali. To przede wszystkim miejsce zrzeszające wielu ludzi pielęgnujących tradycje i kulturę góralską. Jest to centrum kultury cieszące się gościnnością, piękną muzyką i tańcami oraz barwnymi melodiami przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Także chcąc zanurzyć się w kulturze podhalańskiej zdecydowanie trzeba wybrać się do Bukowiny Tatrzańskiej i odwiedzić znajdujący się tam Dom Ludowy.

Teatr imienia Józefa Pitoraka: Scena Góralskich Adaptacji

W 1923 roku w Bukowinie Tatrzańskiej powstał Teatr, który początkowo działał przy szkole, a następnie swoją siedzibę przeniósł do Domu Ludowego.  Można w nim zobaczyć adaptacje dobrze znanych dzieł literatury w wydaniu góralskim. I tak też wybrać się można na takie sztuki jak “Baby i dezerterzy” czy “Chory z urojenia” umiejscowione w realiach podhalańskich. Już od kilku pokoleń w ten unikatowy sposób pielęgnuje się dziedzictwo tejże kultury. Dzięki temu ludzie, którzy nie są z nią zaznajomieni,  mają okazję na zapoznanie się z nią przy okazji dobrze się bawiąc.

Zarezerwuj swój Pobyt juz dzisiaj

Doświadcz prawdziwej gościnności w sercu Tatr

Scroll to Top